Loveseats
-
Observation PC2140696 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)There's no need to sacrifice looks for comfort—this power reclining loveseat with console serves up both, plus a richly relaxed sense of style. Its chocolate-hued velvet upholstery is ultra soft, with a plush waffle weave for an added layer of interest. The overstuffed pillow top armrests are custom made for lazy afternoon catnaps. A one-touch power control takes the pleasure of reclining to a higher level, while cup holders and USB charging help keep essentials close by.
$899.95
$1,549.95
Save $650.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Observation |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Console | Yes |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB charging port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Center console with 2 cup holders and hidden storage • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 55 inch(es) / 139.7 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 75 inch(es) / 190.5 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 217.99 lb(s) / 98.88 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 75 inch(es) / 190.5 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 227.01 lb(s) / 102.97 kg |
| Volume | 54 cu. ft. / 1.53 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052934274 |
-
Few sofas demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and expertly + More
-
This seating package feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
Ready to find your new favorite spot to unwind? This rocker recliner is designed for maximum indulgence, with + More
-
This accent chair has an ultra-modern vibe and indulgent feel. Its metal frame is a chic complement to brown + More
-
$1,419.95
Save $590.00
$829.95
Trinell EW0446W9 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
There's no need to sacrifice looks for comfort—this power rocker recliner serves up both, plus a richly + More
-
$1,619.95
Save $670.00
$949.95
Observation PC2140699 Reclining Power Sofa with Drop Down Table
(Sofas - Power Recline)There's no need to sacrifice looks for comfort—this power reclining sofa with drop-down table serves up both, + More
